eco mińsk

Wtórne utoniecie,

Letnie upały sprawiają, że wiele osób poszukuje ochłody w wodzie. Szczególnie dzieci uwielbiają spędzać w niej czas, niezależne od tego, czy zaoferujemy im przydomowy basen, kąpielisko nad rzeką lub jeziorem, czy wypoczynek nad morzem. Czas spędzany nad wodą jest bardzo przyjemny, może mieć jednak tragiczne skutki. Na co trzeba uważać?

Co to jest wtórne utonięcie?

Do wtórnego utonięcia może dojść na skutek podtopienia podczas kąpieli lub zachłyśnięcia np. podczas picia. W obu przypadkach dochodzi do przedostania się płynu do dolnych dróg oddechowych, czyli tchawicy, oskrzeli i płuc. Następuje wówczas zalanie i uszkodzenie pęcherzyków płucnych, które wypełnianie są dodatkowo wodą pochodzącą z własnej krwi poszkodowanego. Płuca nie mogą wówczas pobierać i dostarczać do krwiobiegu tlenu i stopniowo są zalewane, co może doprowadzić do całkowitej niewydolności oddechowej, a w jej konsekwencji do zgonu. Z wtórnym utonięciem możemy mieć do czynienia, kiedy na przykład podczas zabawy we wodzie dziecko lub dorosły znajdzie się pod jej powierzchnią. Po wydostaniu się z niej, u poszkodowanego następuje zazwyczaj atak kaszlu, który jest naturalnym mechanizmem obronnych organizmu, mającym na celu usunięcie wody, która dostała się do dróg oddechowych. Ryzyko wystąpienia wtórnego utonięcia jest szczególnie duże w przypadku słonej morskiej wody lub wody oczyszczanej chemicznie. Nawet jeśli zostanie ona usunięta poprzez kaszel, w płucach zostają zanieczyszczenia, które uszkadzają pęcherzyki płucne, w wyniku czego dochodzi do gromadzenia się w nich wody. Tak samo jest w przypadku zachłyśnięcia. W tym miejscu należy zaznaczyć, że do wtórnego utonięcia może dojść u osoby w każdym wieku. Najbardziej niebezpieczne jest ono jednak u małych dzieci i osób starszych, które mogą mieć zaburzenia połykania na skutek przewlekłych chorób. Objawy wtórnego utonięcia mogą pojawić się od 15 do nawet 72 godzin po wyjściu z wody. Bardzo ważne jest zatem to, aby umieć je rozpoznać i powiązać z niebezpieczną sytuacją, podczas kąpieli.

Jak rozpoznać objawy wtórnego utonięcia?

Jak już wspomniano, objawy wtórnego utonięcia mogą pojawić się nawet kilkanaście godzin po wyjściu z wody, najczęściej jednak pierwsze jego symptomy pojawiają się już kilka godzin po zajściu. Nie są one charakterystyczne i mogą wskazywać na różne problemy zdrowotne, dlatego tak łatwo je przeoczyć. Naszą czujność powinien wzbudzić uporczywy kaszel, ból w klatce piersiowej, osłabienie, ekstremalne zmęczenie, senność, apatia, szybki, płytki oddech, duszności, sinienie warg oraz wymioty. Kiedy zauważymy niepokojące zmiany w zachowaniu lub samopoczuciu osoby, która wcześniej zachłysnęła się lub podtopiła jak np. zaburzenia mowy, lub problemy z koncentracją, należy jak najszybciej pojechać do szpitala lub wezwać karetkę. W takiej sytuacji może bowiem dojść do silnej niewydolności oddechowej, która wymagała będzie podania tlenu, silnych leków, a nawet wspomagania oddechu respiratorem. Wtórne utonięcia nie występują zbyt często, jednak w sytuacji podtopienia, szczególnie dziecka, należy mieć świadomość, że jego stan może się gwałtownie pogorszyć. Gdy zatem podczas zabawy dziecko znajdzie się pod wodą, zachowajmy szczególną czujność.

Jak zapobiegać wtórnym utonięciom?

Najprostszą metodą uchronienia się przed wtórnym utonięciem jest niedopuszczanie do sytuacji, w której mogłoby dojść do dostania się wody do płuc. Korzystajmy zatem tylko z bezpiecznych kąpielisk, gdzie nic nas nie zaskoczy. Pilnujmy także naszych dzieci, kiedy są w wodzie, aby ich zabawy nie niosły ze sobą ryzyka podtopienia. Nie należy jednak popadać z w przesadę i zabraniać im kąpieli. Uczmy dzieci zasad bezpiecznego korzystania z wody i zadbajmy o to, aby umiały pływać. Nie każde zakrztuszenie czy napicie się wody podczas kąpieli kończy się wyżej opisanymi problemami. Jeśli przypadkowo znajdziemy się pod wodą i na skutek tego dostane się ona do naszego żołądka, nie musimy się niczego obawiać.

polityka prywatności »