eco mińsk

Woda w szkole.

Początek września to dla rodziców nie tylko z konieczność zakupu wyprawki szkolnej, ale również codzienne przygotowywanie drugich śniadań dla swoich pociech. Warto przy tym pamiętać, aby zatroszczyć się nie tylko o zaspokojenie ich głodu, ale również pragnienia.

Dlaczego uczniowie powinni pić wodę?

Odpowiednie nawodnienie organizmu jest tak samo ważne w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Tym bardziej, że ich organizmy łatwiej tracą wodę, a odwodnienie ma bezpośredni wpływ na ich kondycję intelektualną. Może skutkować bowiem m.in. spadkiem koncentracji, uczuciem senności i zmęczenia, rozdrażnieniem, pogorszeniem pamięci operacyjnej, a nawet bólem głowy. Niestety badania pokazują, że dzieci w Polsce piją zbyt mało, a jeśli już to nie koniecznie wodę. Uczniowie znacznie chętniej wybierają słodkie i gazowane napoje lub soki, zamiast zwykłej wody. Niestety nie nawadniają one odpowiednio organizmu, a w niektórych przypadkach, mogą prowadzić nawet do jego odwadniania. Poza tym zwrócić należy uwagę także na to, że są tuczące. Lepiej zatem ograniczyć je lub całkowicie wyeliminować z diety swojego dziecka.

Jak zachęcić uczniów do picia wody?

Budowanie nawyku picia wody wśród uczniów wymaga zgodnego działania szkoły i rodziców. Po pierwsze dzieci, aby świadomie wybierały wodę, zamiast smaczniejszych od niej napojów, muszą wiedzieć dlaczego, warto sięgnąć właśnie po nią. Szkoła i rodzice powinni zatem połączyć siły i dostarczyć uczniom odpowiedniej wiedzy na ten temat. Jeśli uświadomią sobie oni bowiem, że pijąc odpowiednią ilość wody każdego dnia, będą czuć się znacznie lepiej, będą mieć lepszy nastrój i więcej energii. Łatwiej będzie również im skoncentrować się podczas lekcji i szybciej będą się, dzięki temu uczyć, bo ich pamięć będzie lepiej działać, to jest większa szansa na to, że sami sięgną po wodę. Nawet najbardziej pomysłowa akcja edukacyjna nie przyniesie pożądanych efektów, jeśli rodzice pozwolą swoim dzieciom na picie i przynoszenie do szkoły wraz z drugim śniadaniem słodkich i gazowanych napojów. Zatroszczmy się zatem o to, aby nasze dzieci codziennie w swoich plecakach miały do picia wodę i wiedziały, dlaczego powinny ją pić.

Jaką wodę wybrać?

Wielu rodziców zastanawia się nad tym, jaką wodę wybrać dla swojego dziecka. Najzdrowsza i najkorzystniejsza dla młodego organizmu jest czysta niegazowana woda nisko zmineralizowana lub źródlana. Jeśli nasze dziecko ma wyjątkowy opór przed piciem wody, warto spróbować podać mu wodę smakową. Nie oznacza to jednak, że możemy sięgać po te dostępne w sklepach, które zawierają cukier i dodatki chemiczne. Znacznie lepiej przygotować ją samemu. Potrzeba tylko kilku minut, aby dać swojemu dziecku smaczną i zdrową wodę smakową. Wystarczy wrzucić do niej trochę owoców, np. malin, truskawek, plastry cytryny lub pomarańczy albo nieco świeżej mięty. Wkładając codziennie butelkę wody do plecaka swojego dziecka, warto zastanowić się także nad ochroną środowiska. Zamiast kupować butelkowaną wodę lepiej sięgnąć po wielorazowy bidon lub butelkę filtrującą. Świetnym pomysłem są także specjalne zdroje wodne montowane w szkołach. Dzięki nim dzieci mają łatwy dostęp do wody w szkole i nie muszą nosić jej w i tak ciężkich plecakach. Poza tym jest to rozwiązanie w pełni ekologiczne, ponieważ nie wymaga używania plastikowych butli i kubeczków. Niestety, nie jest ono powszechnie stosowane w szkołach.

polityka prywatności »