eco mińsk

Dlaczego lepiej pić wodę z kranu lub ze szklanych butelek?

Coraz więcej osób pracuje nad swoimi nawykami żywieniowymi i dba o odpowiednie nawodnienie organizmu. Wybierając wodę do picia, zwracamy zazwyczaj uwagę na jej cenę, smak oraz zawartość składników mineralnych. Większość z nas nie zastanawia się natomiast nad tym, w co jest ona pakowana. Tymczasem picie wody z plastikowych butelek jest zgubne nie tylko dla środowiska, ale może mieć także negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia. Dlaczego?

Dlaczego producenci wody wolą butelki plastikowe?

Wszelkiego rodzaju wody oraz inne napoje są tak chętnie pakowane przez producentów w plastikowe butelki, ponieważ jest to znacznie tańsze rozwiązanie niż stosowanie butelek szklanych. Do rozlewania wód wykorzystywane są cienkie butelki plastikowe, których wyprodukowanie kosztuje znacznie mniej niż butelki szklanej. Co prawda tych szklanych można używać wiele razy, jednak wymaga to prowadzenia systemu ich wymiany, a to także wiąże się z kosztami. Poza tym woda w butelkach z cienkiego plastiku jest znacznie lżejsza, niż ta w szklanych opakowaniach, co wpływa na koszty i czas transportu.

W jaki sposób rezygnacja z wody w plastikowych butelkach może poprawić stan naszych finansów?

Najczęściej kupujemy wodę w 1,5 l butelkach. Każdy z nas powinien wypić co najmniej jedną taką butelkę wody dziennie. Przy czteroosobowej rodzinie daje to 4 butelki dziennie, czyli 124 butelki miesięcznie. Wystarczy pomnożyć tę liczbę przez cenę wody, którą kupujemy i łatwo policzymy, ile co miesiąc wydajemy na wodę. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że wybierając najtańsze wody dostępne w supermarketach, często okazuje się, że ta, którą mamy o w kranie ma podobny skład i nie ustępuje tej butelkowanej w smaku. Oznacza to, że płacimy o wiele więcej za wodę o podobnych walorach i jakości, jak ta którą mamy w kranie. Woda z wodociągu jest pod stałą kontrolą, więc zazwyczaj jest w pełni bezpieczna dla naszego zdrowia a przy tym o wiele tańsza.

Rezygnacja z wody w plastikowych butelkach to o wiele mniej śmieci.

Jednorazowe butelki na wodę, nie nadają się do ponownego wykorzystania, ze względu na to, że trudno je umyć i łatwo gromadzą się w nich bakterie. Większość z nich nie jest powtórnie przetwarzana, a ich rozkład będzie trwał przez kilkaset lat. Przy założeniu, że każdy członek czteroosobowej rodziny wypija 1,5 l napoju dziennie, do śmieci trafi około 1500 plastikowych butelek rocznie. Jeśli postawimy na wodę z kranu lub wodę w wymiennych szklanych butelkach, ograniczymy obecność plastiku w środowisku, która staje się coraz większym problemem.

Woda w plastikowych butelkach może być szkodliwa dla naszego zdrowia

Związki chemiczne takie jak biosfenol A zawarty w plastiku, z którego produkowane są butelki na wodę, przenikają do niej i w ten sposób trafiają do naszego organizmu. Badania potwierdzają, że powoduje on wzrost ciśnienia krwi, zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Poza tym może powodować problemy z zajściem w ciąże. Substancje chemiczne, które uwalniają się z plastikowych butelek pod wpływem wysokiej temperatury i promieni UV, czyli np. gdy pozostawimy wodę w samochodzie, czy na plaży, a nawet gdy wieziemy ją w koszu na rowerze, czy niesiemy w zewnętrznej kieszeni plecaka podczas pieszych wędrówek, mogą zaburzać naszą gospodarkę hormonalną i w efekcie zwiększać ryzyko wystąpienia przewlekłych chorób takich jak cukrzyca, astma czy nowotwory.

Jak widać, jest bardzo dużo powodów, aby zrezygnować kupowania wody w plastikowych butelkach. Z powodzeniem można pić wodę bezpośrednio z kranu lub używając specjalnego filtra do jej oczyszczania czy wzbogacania. Można także poszukać dostawcy wody w szklanych butelkach, które będziemy mogli po opróżnieniu zwracać do producenta. Zmiana przyzwyczajeń w tym zakresie może okazać się korzystna nie tylko dla naszego portfela, ale przede wszystkim dla zdrowia i środowiska, o które powinniśmy dbać wszyscy.

polityka prywatności »