eco mińsk

KREW NIE WODA

Szwajcarscy himalaiści nie zdobyli Everestu z  braku wody, natomiast dzięki niej brytyjska ekspedycja odniosła sukces. Uczestnikom wyprawy polecono w czasie wspinaczki wypijać codziennie 12 szklanek wody- Po co faktycznie nam woda?

Najważniejsze funkcje wody w organizmie człowieka to:

1. Rozpuszczanie pokarmu oraz jego transport.
W czasie trawienia pokarmy doprowadzane są do stanu umożliwiającego ich rozpuszczenie w wodzie, która pomaga rozłożyć je na drobne cząstki. Woda spełnia również rolę transportera, te jej cząsteczki, które występują we krwi, współuczestniczą w procesach transportu składników odżywczych do komórek i narządów, odbierając jednocześnie powstające w nich metabolity.

2. Wchłanianie pożywienia z jelit i odżywianie komórek.
Dzięki wodzie przetrawione i rozłożone na części pożywienie może przenikać przez ściany jelit do krwi i płynu śródkomórkowego, a następnie aż do komórek, dostarczając nam energię niezbędną do życia.

3. Usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii.
Większość związków chemicznych dobrze rozpuszcza się w wodzie, dlatego jest ona niezbędna do usuwania kumulujących się w komórkach produktów przemiany materii, mogących wywoływać efekty toksyczne w organizmie.

4. Regulacja temperatury.
Woda spełnia bardzo ważną rolę w procesie termoregulacji. W trakcie pocenia się, parujące z powierzchni ciała cząsteczki pochłaniają znaczne ilości ciepła, czego wynikiem jest ochłodzenie organizmu. Woda ma wysoką tzw. pojemność cieplną czyli może pochłaniać znaczne ilości ciepła nie zmieniając własnej temperatury, przez co nazywana jest „buforem termalnym”. Dzięki tej właściwości zabezpiecza komórki przed skutkami nagłego wzrostu temperatury.


To tylko podstawowe funkcje, jakie woda spełnia w organizmie człowieka, oprócz nich:
- stanowi środowisko w którym zachodzą reakcje chemiczne
- jest niezbędna do utrzymania odpowiedniej objętości i ciśnienia krwi w naszym ciele,
- nawilża gałki oczne,
- ułatwia przełykanie kęsów pożywienia,
- uczestniczy w przenoszeniu dźwięku przez ucho środkowe,
- utrzymując ciągłe odpowiednie nawilżenie płuc, umożliwia zachodzenie wymiany gazowej (oddychania).

polityka prywatności »