eco mińsk

NIE KUPUJ WODY W SKLEPIE

Woda płynąca z mińskich kranów w większości spełnia wszystkie normy europejskie potwierdzone przez inspektora sanitarnego oraz akredytowane laboratorium PWiK Sp. z o.o., jest zdrowa, smaczna, bogata w składniki mineralne i nadaje się do picia prosto z kranu.

Swój smak i przejrzystość zawdzięcza m.in. swojemu pochodzeniu z głębi ziemi. W naszym kraju ciągle panuje jednak przekonanie, że przed wypiciem „kranówki” należy ją przegotować. Jest to mit, który wymyślili ludzie uważający, że ogrzanie wody do temperatury około 100 st. Celsjusza pomoże wyeliminować z niej m.in. metale ciężkie, pestycydy czy bakterie. Powyższa metoda nie usuwa ani metali ciężkich ani pestycydów, natomiast jeśli chodzi o drobnoustroje, żadne niebezpieczne bakterie nie znajdują się w „kranówce”, więc nie ma powodu aby pozbywać się czegokolwiek. Nieprawdą jest także opinia, iż wysoka twardość wody objawiająca się m.in. poprzez osad pozostający w czajniku po zagotowaniu wody, jest świadectwem jej niezdatności do picia. Świadczy to jednak o niczym innym, jak o zawartości niezwykle istotnych dla ludzkiego organizmu składników jak wapń, żelazo czy magnez, które zostają wyeliminowane przy procesie gotowania wody.

We wszelkich reklamach bądź na etykietach producenci wód butelkowanych wmawiają nam, że ich produkty są lepsze od tzw. „kranówki”. Tymczasem fakty są takie, że woda butelkowana jest najczęściej słabiej zmineralizowana niż ta płynąca np. w mińskich wodociągach. Warto pamiętać bowiem, iż większość markowych wód obecnych w sklepach to tak naprawdę wody źródlane, a nie mineralne. Często również kupujemy wodę butelkowaną, ze względu na posiadany przez nią certyfikat jakości. Takie wyróżnienie przyznaje się najczęściej niestety po jednorazowym teście składu produktu. Tak więc woda, która otrzymała stosowną nagrodę, już po miesiącu mogłaby jej nie zdobyć, bo producenci np. zmienili jej skład. „Kranówka” w przeciwieństwie do wód butelkowanych jest poddawana regularnym testom i jej skład jest stały. Każdy zainteresowany, za pośrednictwem strony internetowej, może na bieżąco sprawdzić aktualny dokument potwierdzający jakość wody płynącej w mińskich kranach.

źródło: http://www.pwikminsk.pl/index.php/36-woda-w-minskich-kranach

polityka prywatności »