eco mińsk

DOŁĄCZ DO AKCJI!

W 2008 r burmistrz Londynu Ken Livingstone wypowiedział wojnę kupowaniu butelkowanej wody i rozpoczął kampanie promującą picie wody z kranu. Akcja dotarła również do Polski. Skąd ten pomysł? Wszystko przez globalne problemy z dostępem do wody, które okazuje się, że można lokalnie rozwiązać z zyskiem dla Naszej kieszeni, ale również dla samych walorów smakowych.


Sezon letni sprawia, że częściej i coraz więcej kupujemy wody butelkowanej. W Polsce wychowani zostaliśmy w tradycji, gdzie picie bezpośrednio wody z kranu jest nie tyko niezdrowe ale również ryzykowne. Tymczasem niesprawiedliwa jest ta etykietka przyklejona wiele lat temu, gdyż wszystko się zmieniło. Większość miejscowości ma dostęp do wody miejskiej, a jej jakość znacznie się poprawiła. Prawie wszyscy mamy dostęp do wysokiej jakości wody w Naszych kranach, która co może zaskoczyć jest nie tylko oczywiście tańsza i praktyczniejsza, ale również ekologiczna i objęta dużo bardziej restrykcyjnymi wymaganiami niż woda w butelce. Dlaczego więc wciąż boimy się picia wody z kranu?


Akcja „Piję wodę z kranu” to niezależna inicjatywa mająca na celu promowanie rozsądnego gospodarowania surowcami i zrównoważonego rozwoju”. Jej twórcy Michał Kożurno i Szymon Boniecki w ramach Zielonego Jazdowa udowadniają, że nie ma sensu przepłacać. Ich fanpage na facebook'u ma już prawie 3.500 fanów i ta liczba rośnie z każdym dniem.
Ostatnio do akcji przyłączyła się również Warszawa, która zorganizowała debatę i cykl warsztatów pt. „Woda w mieście- kranowa, oligoceńska, butelkowana”. Rzecznik Wodociągów Warszawskich Roman Bugaj jak sam zapewnia, pije wodę z kranu, bowiem w 2010r. MPWiK uruchomiło stację ozonowania i filtracji, dzięki czemu kranówkę można pić beż żadnego ryzyka. Podobnego zdania jest Dariusz Rudaś- dyrektor warszawskiego sanepidu i jednocześnie lekarz, który od dawna jest entuzjastą picia wody z kranu, która jak sam zapewnia- codziennie jest badana. Świadczyć może o tym chociaż by fakt iż przez ostatnie trzy miesiące do sanepidu warszawskiego nie wpłynęło ani jedno zgłoszenie dotyczące problemów z wodą.
My również dołączamy do akcji picia wody z kranu!

Opracowanie na podstawie: http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34862,14410580,Nie_kupuj_wody_w_sklepie__Z_kranu_leci_taka_sama_.html
https://www.facebook.com/PijeWodeZKranu

polityka prywatności »