eco mińsk

Woda przegotowana, czy rzeczywiście jest lepsza dla naszego zdrowia?

Wiele osób uważa, że aby móc bezpiecznie wypić wodę z kranu, należy ją wcześniej przegotować. Jak się okazuje, nie jest to dobre rozwiązanie dla naszego zdrowia. Dlaczego lepiej pić nieprzegotowaną wodę z kranu?

Uzdatnianie przez gotowanie.

Gotowanie wody przed spożyciem ma przede wszystkim oczyścić ją z bakterii i wirusów, które się w niej znajdują. Trzeba jednak zaznaczyć, że są drobnoustroje, które wytrzymują znacznie wyższe temperatury niż 100 ᵒC. Ogólnie rzecz ujmując, gotowanie możemy jednak uznać za dość skuteczny sposób biologicznego oczyszczania wody. Doprowadzając ją do wrzenia, zmieniamy także jej skład chemiczny, co już nie jest korzystne dla naszego zdrowia.

Gotowane wody, a jej jakość

Gotowanie wody pogarsza jej walory smakowe. Nie jest to jedyny skutek gotowania. Im dłużej woda wrze, tym więcej drobnoustrojów ginie, nie zmienia się jednak jej skład chemiczny. Podczas gotowania woda paruje, na skutek czego szkodliwe substancje chemiczne w niej zawarte ulegają zagęszczeniu. Po przegotowaniu woda zanieczyszczona paradoksalnie jest bardziej zanieczyszczona pod względem chemicznym niż przed. Poza tym podczas gotowania wytrącają się z niej sole mineralne, których obecność jest pożądana. W czajniku gromadzi się osad, a my pijemy wodę ubogą w składniki mineralne. Warto dodać, że powyższe problemy z zanieczyszczeniem nie dotyczą wody z wodociągów, która jest bardzo dokładnie regularnie badana.
Co zatem możemy zrobić, aby zanieczyszczoną wodę oczyścić z niepożądanych drobnoustrojów i szkodliwych substancji chemicznych? Najlepszym sposobem usuwania zanieczyszczeń z wody jest połączenie filtracji ultrafioletem, która usuwa zanieczyszczenia biologiczne, z filtracją za pomocą membrany osmotycznej, usuwającej zanieczyszczenia chemiczne. Woda z wodociągów (kranówka) podlega szeregom procesów kontroli i oczyszczania, o których możecie dowiedzieć się z artykułu o kranówce pt. Czy można pić wodę prosto z kranu? (kliknij tu >>>)

polityka prywatności »