eco mińsk

Nie zapominaj o piciu wody jesienią!

Latem podczas wysokich temperatur, często sięgamy po wodę, pamiętając o tym, że nasz organizm potrzebuje jej około 2 litrów dziennie. Wraz z nastaniem jesiennych chłodów, większość z nas jednak mniej chętnie pije czystą wodę, ponieważ rzadziej odczuwamy pragnienie, niż podczas upałów. Tymczasem zapotrzebowanie naszego organizmu w tym zakresie nie maleje, a nawet rośnie, dlatego jesienią nie można zapominać o regularnym nawadnianiu.

Jakie korzyści dla naszego zdrowia daje regularne picie wody jesienią?

Poprawa odporności.

Okres jesienno-zimowy niestety zwiększa naszą podatność na infekcje. Naturalną barierą, która chroni nas przed wirusami i bakteriami przenikającymi do naszego organizmu, są błony śluzowe. Jeśli nasze ciało nie będzie odpowiednio nawodnione błony śluzowe, będą przesuszone i nie będą dobrze spełniać swojej funkcji. Picie odpowiedniej ilości wody jest ważne także w sytuacji, kiedy już złapiemy jakąś infekcje, nasze drogi oddechowe szybciej oczyszczają się dzięki temu z zalegających wydzielin. Poza tym wzrost temperatury cała o 1ᵒC powoduje wzrost zapotrzebowania na wodę aż o 10%. Podczas gorączki łatwo się zatem odwodnić, co skutkuje dłuższym okresem choroby, ponieważ organizm dodatkowo osłabiony zbyt małą ilością wody, wolniej zwalcza infekcję.

Poprawa nastroju i zdolności koncentracji.

Wraz z nastaniem jesieni większość z nas chętniej spędza czas w domu, rezygnując z aktywności na świeżym powietrzu, co w połączeniu z mniejszą ilością słońca sprawia, że mamy gorszy nastrój. Trudniej także jest nam się skoncentrować. Badania naukowe wykazały, że jeśli nie dostarczamy naszemu organizmowi odpowiedniej ilości wody, nasz mózg także się odwadnia, zmniejszając swoją objętość. Powoduje to nie tylko bój głowy, ale także zmniejsza naszą efektywność podczas pracy oraz pogarsza nastrój. Dlatego bardzo ważne, szczególnie jesienią, jest to, aby wypijać odpowiednią dawkę wody każdego dnia i zapobiegać tym negatywnym skutkom odwodnienia, którym dodatkowo sprzyja okres jesienny.

Poprawa stanu skóry.

Każdy z nas chciałby, aby jego skóra była promienna i gładka, a to w dużej mierze zależy od tego, czy wypijamy odpowiednio dużo wody każdego dnia. Nasza skóra składa się bowiem z niej aż w 30%. Odwodniona skóra staje się mniej elastyczna, poszarzała, zmarszczki są bardziej widoczne, a pory zatykają się, sprzyjając powstawaniu trądziku. Poza tym woda pomaga naszemu organizmowi w usuwaniu toksyn, co ma bardzo duże znaczenie dla wyglądu naszej cery. Długotrwałą poprawę stanu naszej skóry da mam tylko odpowiednie jej nawilżenie od środka. Nawet najlepsze kremy złagodzą uczucie wysuszenia i ściągnięcia tylko na chwilę. Warto o tym pamiętać szczególnie jesienią i zimą, kiedy nasza skóra narażona jest na suche powietrze wewnątrz pomieszczeń oraz wiatr i mróz na zewnątrz.

Poprawa przemiany materii.

Jesienią nasz metabolizm zwalnia, a do tego częściej zdarza nam się podjadać. Większość z nas ma przy tym ochotę raczej na wysokokaloryczne przekąski niż na surowe owoce czy warzywa. W rezultacie dużo łatwiej łapiemy dodatkowe kilogramy, które wiosną same nie znikną. Przy okazji należy zauważyć, że często mylimy pragnienie z głodem. Może zatem, kiedy następnym razem będziemy mieli ochotę na słodycze, warto zamiast tego napić się wody, bo być może nasz organizm chce nam zasygnalizować w ten sposób jej niedostatek. Warto dbać o prawidłowe nawodnienie swojego organizmu, również dlatego, że woda doskonale reguluje nasz metabolizm, pomaga bowiem organizmowi w usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii. Toksyny, które są nich zgromadzone, źle wpływają na nasze samopoczucie, osłabiają nas i powodują problemy ze skórą, czemu dodatkowo sprzyja okres jesienno-zimowy.

polityka prywatności »